czwartek, 26 listopada 2015

Rekomendacje KNF w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych

Bardzo wielu czytelników bloga pyta mnie odnośnie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącej likwidacji szkód komunikacyjnych obowiązujących od 1 kwietnia 2015 roku. Pytacie m.in.: Czy obowiązują one wszystkich ubezpieczyciel czy tylko krajowych. Gdzie można zapoznać się całością dokumentu?

Rekomendacje KNF można znaleźć na stronach komisji - link bezpośrednio do dokumentu

Są one podzielone na trzy główne obszary takie jak: organizacja, zarządzaniem, kontrola i nadzór nad procesem likwidacji szkód; sposoby prowadzenia postępowania; sposoby ustalania wysokości świadczeń. 

Dokument dotyczy wszystkich firm działających na naszym rynku. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że zdecydowanej większości wiele z nich stosuje się do tych postanowień, co jest oczywiście z korzyścią dla poszkodowanych. Po niecałym roku działania rekomendacji można zauważyć znaczący wzrost kwot wypłacanych odszkodowań. Niestety zapewne odbije się to na cenach ubezpieczeń. Już teraz wiele TU zapowiada znaczące podwyżki składek ubezpieczeniowych. Jak to zwykle bywa coś kosztem czegoś. Jednak w ogólnym rozrachunku rekomendacje KNF przyniosły o wiele więcej korzyści niż strat. 

1 komentarz:

  1. Rekomendacje trzeba ocenić na + tylko żeby jeszcze wszystkie TU się do nich stosowały.

    OdpowiedzUsuń