wtorek, 24 marca 2015

Odliczenie VAT od napraw blacharsko-lakierniczych

Od 1 kwietnia 2014 roku zmieniły się przepisy dotyczące odliczenia VAT z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Zmiany te mają także wpływ na sposób rozliczania w przypadku napraw blacharsko-lakierniczych. 

Obecnie w przypadku użytkowania samochodu płatnicy podatku VAT mogą rozliczyć wydatki związane z eksploatacją na dwa sposoby:
a) 100% VAT - gdy auto jest wykorzystywane tylko do celów służbowych i do tego celu prowadzona jest szczegółowa ewidencja przebiegu itp.; można odliczyć także paliwo
b) 50% VAT - gdy auto jest wykorzystywane zarówno do celów służbowych jak i prywatnych; nie można odliczyć wydatków związanych z paliwem

Gdy mamy zatem do czynienia z likwidacją szkody firmy odliczającej 100% VAT, wówczas możne ona odliczyć go w całości z faktury za naprawę i wartość tą musi pokryć z własnej kieszeni na rzecz warsztatu naprawczego. Ubezpieczyciel wypłaci bowiem firmie naprawiającej nasz samochód jedynie kwotę netto z faktury końcowej.

W przypadku firm będących płatnikami podatku VAT w 50%, podatki za odlicza jedynie połowę VAT z faktury końcowej - musi też zapłacić warsztatowi 50% VAT. Natomiast ubezpieczyciel pokryje kwotę netto + 50% VAT z faktury za naprawę pojazdu.

Osoby fizyczne i firmy niebędące czynnymi podatnikami VAT
Firmom i osobom fizycznym nie będącymi podatnikami podatku VAT (np. indywidualne praktyki lekarskie) w przypadku szkód komunikacyjnych z OC i AC ubezpieczyciel wypłaca całą wartość kosztów naprawy w kwocie brutto. Chyba, że polisa Auto Casco na samochód została omyłkowo zawarta w kwocie netto, co niestety często zdarza się gdy polisy wystawia niedoświadczony broker ubezpieczeniowy. Warto więc w przypadku osób niebędących VAT-owcami sprawdzić od jakiej kwoty została zawarta polisa, aby oszczędzić sobie niepotrzebnych stresów. Agenci ubezpieczeniowy często celowo ubezpieczają samochód w kwocie netto, aby przyciągnąć klienta niższą składką ubezpieczeniową. 

10 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja osobiście nie bardzo znam się na księgowości i skupiam się przede wszystkim na wystawianiu faktur. Fajnie, że jest taka firma jak https://nfg.pl/ gdyż to właśnie dzięki niej mam możliwość uzyskania zapłaty za fakturę nawet tego samego dnia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Akurat nigdy nie miałam okazji takich rzeczy robić, gdyż nie miałam żadnej kolizji. Ja jestem zdania, że i tak najważniejsza jest przede wszystkim dobra polisa ubezpieczeniowa OC. Ja za każdym razem jak korzystam z kalkulatora https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac to jestem w stanie wybrać tą najbardziej korzystną.

    OdpowiedzUsuń
  4. W sumie ja również się za bardzo na tym nie znam i jeśli miałabym jakąś kolizję to chyba wtedy wszystkimi kwestiami zajmuje się ubezpieczyciel? Ja aktualnie mam ubezpieczenie OC w https://kioskpolis.pl/axa/ i jestem zdania, że moja polisa jest naprawdę dobra, więc pewnie odbyłoby się bez problemów.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie potrzebuję się znać na tych wszystkich zawiłościach prawnych odnośnie VAT. W ubiegłym roku miałem niegroźną stłuczkę i skorzystałem z usług http://abc-cars.pl/ . Warsztat ten gwarantuje szybkie naprawy blacharskie i lakiernicze. Dokonał on oględzin uszkodzeń mojego samochodu i przygotował kosztorys przedstawiając je mojemu Towarzystwu Ubezpieczeniowemu. Wszystko szybko, sprawnie i fachowo!

    OdpowiedzUsuń
  7. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jak najbardziej takie rzeczy są możliwe i na pewno umożliwia nam to odpowiedni akt prawny o podatkach. Ja całkiem niedawno dowiedziałem się o Vat Complaince https://pl.europa.jobs/art-co-to-jest-vat-compliance/ i wcześniej nawet nie wiedziałem, że takie coś funkcjonuje.

    OdpowiedzUsuń
  9. Akurat jeśli prowadzimy firmę i te koszty wchodzą zakres działalności to myślę, że jak najbardziej możemy to zrobić. ja również jestem przekonana, że to co napisano w https://www.connecto.pl/jak-elektroniczny-obieg-dokumentow-wplywa-na-dzialanie-firmy/ bardzo fajnie sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie.

    OdpowiedzUsuń
  10. W kwestii rozliczenia podatku nie ma żartów i dobrze mieć specjalne wsparcie VAT Compliance https://kpmgspot.pl/produkt/vat-compliance/ . Wciąż się słyszy o wysokich karach nakładanych na spółki ze względu na nieprawidłowości w obliczeniach VAT. Jako firma wolę uniknąć takich problemów i skorzystać z pomocy.

    OdpowiedzUsuń